Awakin Circle in Istanbul

WHEN: December 4, 2019, 19.00
WHAT: About fifteen years ago, three people decided to sit in silence for an hour, in an everyday Silicon Valley living room. No teachers or gurus. No set agendas or proposed beliefs either. Just one strong principle -- when you change within, the world changes.

And instead of closing the door, they left it open ... open to all. The rest, as they say, is history. Simply put, Awakin evenings are about sharing. A typical evening flows like this:
7 pm An hour of collective silence; its unguided, without any instructions or music. For first-timers, this primer on meditation may be helpful.
8 pm A short reading of the weekly Awakin reading, followed by a circle of sharing of "aha" moments from everyday life.
9 pm A vegetarian meal is offered to all who are present. 

To join, RSVP us below and you'll be emailed the details.

There is no charge and no one is expected to bring anything. We trust that people will "pay-it-forward" to the world in their own ways. In fact, over the years, people in over 40 locations around the world have been inspired to host these gatherings.

Thousands of folks have attended these gatherings all over the world; some have offered much, some have received much, and yet all were present with the same heart. It is hard to say how exactly this spontaneous convergence of goodness happens each week, but as hosts, we feel fortunate to have such an opportunity to be of service, and to be home for such sincere and powerful inspiration.

"If the only prayer you said in your whole life was, thank you, that would suffice." Meister Eckhart

In gratitude for all the blessings that exist.

--------------------------------------------------------------


AWAKIN CIRCLE NEDİR: Yaklaşık 15 sene önce üç arkadaş Silikon Vadisi'ndeki evlerinde her gün bir saat sessizlce oturmaya karar verdi. Gurular ve öğretmenler olmadan. Herhangi bir inanç, plan ve programdan bağımsız. Sadece bir tek prensip ile: Sen içeriden değişirsen dünya da değişir.

Ve kapılarını kapatmak yerine herkes girsin diye ardına kadar açık bıraktılar. Sonrası malum. Kısacası Awakin akşamları paylaşmaya dair. Akış ise şöyle:

 
7 pm Bir saatlik toplu sessizlik, tefekkür ya da meditasyon; rehbersiz, yönlendirme ve müzik olmadan. 
8 pm Haftalık Awakin okuması ve günlük yaşamlarımızdan paylaşacağımız kişisel hikaye çemberi
9 pm Vejeteryan akşam yemeği


Çembere katılmak için lütfen aşağıda bulunan RSVP’e tıklayınız. Detaylar posta kutunuza gönderilecektir.

Buluşmamız herhangi bir ücrete tabii değildir. Katılımcıların buradan aldıklarını ileriye dönük ödeyeceklerine inanıyoruz. Yıllar içinde insanlar aldıkları ilham ile dünyanın dört bir yanında bu buluşmaları 40 farklı evde düzenli olarak sürdürmektedirler.

Dünyanın dört bir yanında bu buluşmalara binlerce kişi katılmakta; bazıları çok şey vermekte, bazıları çok şey almakta fakat herkes aynı gönülle hazır ve nazır çemberde oturmakta. İyilik nasıl oluyor da her hafta böyle bir çemberi spontane bir şekilde topluyor söylemek zor ama ev sahipleri olarak hizmet etme ve kalpten gelen güçlü bir ilhamla dostlara evimizi açma şansına sahip olduğumuz için kendimizi şanslı hissediyoruz.

“Hayatınızda ettiğiniz tek dua “teşekkür ederim” olsa bile bu size yeterlidir.” Meister Eckhart

Tüm varlıklara şükranla ve muhabbetle.

             
WHERE:Üsküdar, Istanbul
HOST:Marian Brehmer
TO RSVP:

Sorry, this event is now closed.